Boys Track Team Takes State!

Print Friendly

Boys Head Track Coach Trent Vest

Liberty’s boys and girls track team traveled to Waco last weekend to compete in the state meet. The girls had a strong showing, and for the 11th time, the boys came home with the state championship.

As the state champions, the boys team finished with a score of 82 points; the next closest competitor was 25 points behind.

On the girls team, sophomore Sydney Brynn is the state champion in the 3200-meter and is the third place winner in the mile.

Boys Head Track Team Coach Trent Vest took six seniors, six juniors, two sophomores, and three freshmen, and in addition to being state champions, the 4×100-meter team of Christian Scofield, Brett Metzler, Jared Lawson, and Chad Corley are also state champions.

“Christian Scofield is also the state champion in the 300-meter hurdles, winning by .006 seconds … the closest race I have ever witnessed,” said Vest.

Vest said that Scofield had a scary hamstring injury on Friday in the long jump.

“We were not sure if he was going to be able to compete in the running portion of the meet on Saturday,” Vest said. “He was able to get some work done on his hamstring that allowed him to compete, and he finished the day with two gold medals – what a turnaround!”

Vest said that Connor Cullum had had a nagging back injury earlier in the week, and that Cullum thought that it might keep him from throwing the shot put.

“He had a therapeutic massage on Friday that allowed him to not only compete, but compete with no pain,” said Vest. “He finished third in the event.”

Below is a list of those boys who competed, their event, and if they placed:

Sophomore Ryan Leaverton – 3200-meter and 1600-meter
Senior Taylor Hollingshead – shot put – fourth place
Senior Connor Cullum – shot put – third place
Senior Chris Admire – high jump – fifth place; 110-meter hurdles – third place
Junior Lance Kay – discus – fourth place
Senior Christian Scofield – long jump – fourth place; 4×100-meter relay – first place; and 300-meter hurdles – first place
Junior Cameron Balkey – pole vault – fifth place
Junior Brett Metzler – 4×100-meter relay – first place; 4×200-meter relay – second place
Junior Jared Lawson – 4×100-meter relay – first place; 4×200-meter relay – second place
Senior Chad Corley – 4×100-meter relay – first place; 4×200-meter relay – second place; 300-meter relay – second place; and 300-meter hurdles – fourth place
Freshman Aaron Deaver – 110-meter hurdles
Freshman Matthew Jeffery – 4×200-meter relay – second place; 4×400-meter relay – fifth place
Sophomore Miles Smith – 4×400-meter relay – fifth place
Freshman Foster Ford – 4×400-meter relay – fifth place
Senior Hayden Anderson – 4×400-meter relay – fifth place
Junior Eric Watts – relay alternate
Junior Brent McQuirk – relay alternate

Congratulations Warriors!

Share This